Strona główna W górę

Rok 2005/6

Rok 2003/4 Rok 2004/5 Rok 2005/6 Rok 2006/7 Rok 2007/8 Rok 2008/9 Rok 2009/1010-lecie współpracy szkół z Objezierza i Lüchow
Kolejny kurs operatorów kombajnów zbożowych
Dzień sportu w obsadzie międzynarodowej
Gimnazjaliści z Clenze ponownie w Objezierzu

Kurs Operatorów kombajnów zbożowych
Matura 2006
Chór Kiliano z Niemiec w rocznicę śmierci Jana Pawła II
Konkurs gastronomiczny
Rekolekcje - 2006
Targi Edukacyjne - Oborniki  11 marzec  2006
Spotkanie Samorządów
Studniówka 2006
"Mickiewiczowi potomni" - IX Konkurs Recytatorski
Połowinki - 2005
Platan Jana Pawła II w objezierskim parku
Dzień Edukacji Narodowej - 2005
Inauguracja roku szkolnego 2005/2006

Objezierskie "Sprzątanie Świata 2005"
Niemiecka korona dożynkowa dla naszej szkoły
Wypiek chleba w Objezierzu
Rajd "Mickiewiczowskim Szlakiem" - 2005

10-lecie współpracy szkół z Objezierza i Lüchow

    Dziesięć  lat  minęło,  kiedy zostały nawiązane pierwsze kontakty najpierw listowne a potem bezpośrednie wizyty i rewizyty, które zaowocowały bujnym rozwojem nie tylko  partnerstwa obu szkół, ale przerodziły się w szerszą współpracę innych szkół z Francji, Hiszpanii, Rumunii i Turcji. Wiosną 1996 przyszedł  do Objezierza pierwszy  list napisany przez Kerstin Lezius a po następnych  czterech   nastąpiła pierwsza historyczna pionierska wizyta studyjna w Objezierzu. Uczestniczyli w niej: Kerstin Lezius, Liesel Kruger i Armin Haebler  zapoczątkowując  pełne sukcesów dziesięciolecie. Dodatkowym  efektem współpracy  szkól w Objezierzu i  Luchow jest rozwinięcie kontaktów  samorządowych, które zostały  oficjalnie sformalizowane umowami  powiatów  partnerstwie powiatów Oborniki i Lüchow- Dannenberg w dniu 28.06. 2001 i partnerstwie miast Oborniki i Lüchow w dniu 30.05. 2006.
 W dniu 31.08.2006 przybyli do Zespołu  Szkół w Objezierzu nauczyciele z BBS  Lüchow,  którzy w ciągu minionych dziesięciu lat szczególnie angażowali się w realizację idei partnerstwa. Heinz Riebau,  Armin Haebler,  Raimund Grote,  Ursula Grote,  Karin Hanspach,  Liesel Krüger, Horst von Mahren,  Jürgen Sprockhoff.  Nie mogła  niestety przybyć inicjatorka nawiązania współpracy Kerstin Lezius z powodu choroby matki, która mieszka w Braunschweig. Ostatni sierpniowy wieczór upłynął pod znakiem wspomnień i refleksji ale i snucia nowych planów na najbliższe lata.
    1 września 2006r. w 67- rocznicę wybuchu  II wojny światowej ma miejsce uroczysta Sesja z okazji dziesięcioletniej współpracy szkół wraz z zaproszonymi nauczycielami z BBS Lüchow. Zaproszeni zostali starostowie: Jacek Koralewski i Antoni Żuromski, przedstawiciel Kuratorium Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu, ksiądz proboszcz Wojciech Napierała, dr Wincenty Wrześniewski, przedstawiciele samorządu uczniowskiego.  Prezentacje multimedialne przygotowali Krzysztof Filipowiak i Jürgen Sprockhoff. Każdy z gości poproszony zostanie o wypowiedzenie swoich osobistych refleksji na temat minionych lat współpracy a dyrektorzy Roman Ostrowski i Raimund Grote dokonają bilansu dotychczasowej współpracy.
    Wszyscy zaproszeni goście otrzymali  kronikę współpracy opracowaną przez autora notatki a o której szatę graficzną zadbali Roman Ostrowski i Krzysztof Filipowiak.
    Oprawę muzyczną stanowił  koncert skrzypcowy w wykonaniu Martyny Magdziarz z Tarnowa.
Po uroczystym obiedzie goście zwiedzają Oborniki i okolice. 
W salach pałacu  Wiesława Ciechanowskia, Elżbieta Czechowska i Beata Korzeniowska urządziły okolicznościową  wystawę ilustrującą minione dziesięciolecie. W objezierskim  parku planowany jest wypiek chleba w tradycyjnym piecu chlebowym, na który zaprasza Jan Napierała.
    W sobotę goście udadzą się Szlakiem  Piastowskim odkrywając piękno Wielkopolski w towarzystwie Jarosława Piłata. A wieczorem odbędzie się Międzynarodowy Wieczór Przyjaźni. W niedzielę  goście odjeżdżają do Lüchow wzbogaceni o nowe idee, pomysły na dalsze wspólne projekty.  Być może już wkrótce zawitają do Objezierza uczniowie z BBS Lüchow z okazji 25  Rajdu Mickiewiczowskiego....

Adam Maliński


Historyczne spotkanie po 10 latach przy stole gdzie podpisano akt partnerstwa  

Upominek z Lüchow - historia Adama Mickiewicza po niemiecku


Dwaj wielcy przyjaciele - dyrektorzy szkół w Lüchow i Objezierzu

( POWRÓT ) 

Kolejny kurs operatorów kombajnów zbożowych

    W dniach od 16 do 22 czerwca przeprowadziliśmy kolejny kurs dla rolników. Tym razem przeszkoliliśmy 29 rolników z rejonu powiatu szamotulskiego.  Pomysłodawcą i inicjatorem kursu był pan Andrzej Frąckowiak Przewodniczący tamtejszej Izby Rolniczej. Zatem tuż przed tegorocznymi żniwami kolejni rolnicy wyjadą kombajnami zbożowymi na pola, posiadając pełne kwalifikacje zawodowe.


Grupa rolników z dyplomami przed pałacem w Objezierzu

Krzysztof Filipowiak

( POWRÓT ) 

Dzień sportu w obsadzie międzynarodowej

    Dzisiejszego dnia, tj. 13 czerwca 2006 r. odbył się w naszej szkole tradycyjny ,,Dzień sportu''. Tegoroczne zmagania sportowe był nietypowe ponieważ uczestniczyli w nich nasi niemieccy goście z gimnazjum w Clenze. Rywalizacja odbywała się między klasami gimnazjum, klasami ponadgimnazjalnymi, niemieckimi gośćmi, między dziewczętami i chłopcami a także między uczniami i nauczycielami. Konkurencje, podczas  których walczono o zwycięstwo były bardzo urozmaicone a walka wręcz zażarta. Tężyznę fizyczną i swą sprawność można było wypróbować rzucając piłką koszykową do kosza, odbijając piłkę siatkową, tocząc ogromną oponę ciągnikową, grając w piłkę nożną, badmintona, siatkówkę, na trasie slalomu rowerowego lub skacząc przez skakankę. Do rywalizacji sportowej wszyscy włączyli się bardzo aktywnie i z ogromną pasją co można zobaczyć na załączonych zdjęciach. Po podsumowaniu wyników ogłoszono, że w ogólnej klasyfikacji zwyciężyła klasa II a gimnazjum, w poszczególnych konkurencjach zwycięzcami byli uczniowie z różnych klas, także nasi niemieccy koledzy. W rywalizacji punktowej między uczniami i nauczycielami zwyciężyli, no właśnie.......belfrzy, oni także wygrali z uczniami mecz w siatkówkę. Wszyscy zwycięzcy otrzymali słodkie upominki, a klasa najliczniej biorąca udział w sportowych zmaganiach otrzymała nagrodę niespodziankę, zaproszono ją wraz z wychowawczynią na lody. Po sportowej rywalizacji wszyscy byli bardzo zadowoleni, a co niektórzy już kombinowali co zrobić żeby to oni byli najlepsi za rok.


Skakanie zespołowe gimnazjalistek


Tak "lewitowały" panie nauczycielki - to nie fotomontaż!


Prawie jak strongmen ........


Zwycięska drużyna "belfrów" w siatkóce

Wiesława Ciechanowska

( POWRÓT ) 

Gimnazjaliści z Clenze ponownie w Objezierzu

    Kolejny raz przybyła do Polski grupa gimnazjalistów z zaprzyjaźnionej szkoły w Clenze w Niemczech. Podczas tygodniowego pobytu w Wielkopolsce zwiedzą Poznań, Międzyrzecki Rejon Umocniony, Oborniki i naszą szkołę. Sporo czasu spędzą z rówieśnikami z Polski, żeby poznać nasze zwyczaje i życie rodzinne. We wtorek będą rywalizowali w konkurencjach sportowych - uczestnicząc w szkolnym dniu sportu.
    Życzymy naszym gościom wspaniałego pobytu w Polsce i nawiązania wspaniałych kontaktów z naszą młodzieżą.


Powitanie na dworcu w Poznaniu


Pierwsze chwile w Objezierzu   


Zakwaterowanie w internacie szkolnym

Krzysztof Filipowiak

( POWRÓT ) 

Kurs Operatorów kombajnów zbożowych   

    W dniach od 17 do 25 maja odbył się kurs kombajnistów przeprowadzony przez  Zespół Szkół - Centrum Kształcenia Ustawicznego. W bieżącym roku przeszkoliliśmy 43 rolników, dzięki czemu kolejna duża grupa pracujących w rolnictwie, podniosła swoje kwalifikacje zawodowe. Zainteresowanie kursem okazało się na tyle duże, że planujemy w czerwcu przeprowadzić kolejny kurs i już przyjmujemy zgłoszenia pod telefonem szkoły  061 29 662 76. Wszyscy chętni mogą się zapisać na kurs do dnia 10 czerwca  - zapraszamy.
    Należy nadmienić że, dużej pomocy w rozpropagowaniu  kursu udzielił nam Powiatowy Zespół Doradców Rolniczych z Panem kierownikiem Zbigniewem Zającem.


Zajęcia z wykorzystanie technik multimedialnych z budowy kombajnów zbożowych


Uczestnicy z dyplomami ukończenia kursu, wraz z wykładowcami

Krzysztof Filipowiak


( POWRÓT ) 

Matura 2006

    W dniu 4 kwietnia rozpoczął się egzamin maturalny dla pięćdziesięciu pięciu tegorocznych absolwentów Liceum Profilowanego i Technikum Organizacji Usług Gastronomicznych. Pierwszym przedmiotem maturalnym był język polski, natomiast w kolejnych dniach absolwenci zmagają się z kolejnymi przedmiotami, według harmonogramu zaproponowanego przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Z pierwszych opinii absolwentów wynika że egzaminy są trudne ale "do napisania". Miejmy nadzieję że tak będzie do końca.
    Równolegle grupa absolwentów z minionych lat pisze egzamin dojrzałości na tak zwanych starych zasadach.
Wszystkim życzymy powodzenia i udanego startu w dorosłe życie.


Sprawdzanie arkuszy egzaminacyjnych


Wytrwała praca z arkuszem egzaminacyjnym

Krzysztof Filipowiak

( POWRÓT ) 

Występ chóru Kiliano w Objezierzu

    W pierwszą rocznicę śmierci Papieża Jana Pawła II, gościliśmy Chór Kiliano z zaprzyjaźnionego powiatu Lüchow-Danneberg z Niemiec. W dniu 2 kwietnia 2006 roku w kościele pod wezwaniem św. Bartłomieja w Objezierzu mieliśmy przyjemność wysłuchać krótkiego koncertu. Było to wielkie przeżycie kulturalne i duchowe - burzliwe oklaski parafian zgromadzonych w kościele, niech będą najlepszym potwierdzeniem uroku śpiewu gości z Niemiec.


Chór  Kiliano w parku objezierskim - nadal koncertujący.

K. Filipowiak

( POWRÓT ) 

Konkurs gastronomiczny - "Potrawy wielkanocne ze szczyptą współczesności"

    Dnia 30 marca 2006r. już po raz trzeci odbył się Konkurs Gastronomiczny organizowany przez naszą szkołę. Hasło przewodnie tegorocznego konkursu brzmiało ,,Potrawy wielkanocne ze szczyptą współczesności''. Konkurs odbywał się w dwóch kategoriach, ,,Pasztety i paszteciki'' oraz ,,Baby i babeczki''. Przystąpili do niego uczniowie odbywający praktyki w restauracjach: ,,Millenium''
z Obornik, przygotowani przez pana Artura Nowickiego (szefa kuchni) oraz ,,Culinaria'' z Bogdanowa, przygotowaniem których zajęli się państwo Krzyżańscy (właściciele restauracji).
    Uczniowie z Zespołu Szkół (z Technikum Organizacji Usług Gastronomicznych klasy III i IV oraz ze Szkoły Zasadniczej
o specjalności kucharz małej gastronomii z klas I i II) do konkursu zostali przygotowani przez nauczycielki przedmiotów zawodowych (technologii gastronomicznej i obsługi konsumenta): mgr inż. Beatę Korzeniowską, mgr inż. Małgorzatę Kubiak, mgr inż. Annę Wachowiak oraz mgr inż. Wiesławę Ciechanowską, które jednocześnie przygotowały konkurs od strony organizacyjnej. Wielkanocny wystój sali, w której odbywała się ocena i degustacja konkursowych potraw został przygotowany przez mgr inż. Hannę Dekiert.
    Sponsorami konkursu, dzięki którym wszyscy jego uczestnicy otrzymali nagrody byli: Starostwo Powiatowe, Nadleśnictwo Oborniki i pani Anna Kanonik (właścicielka pensjonatu ,,Ogród Smaków'' w Chludowie od kilku lat współpracująca z naszą szkołą).
    W jury konkursowym zasiedli znawcy sztuki gastronomicznej panowie Mieczysław Wciórka (wieloletni szef  komisji egzaminacyjnej Izby Rzemieślniczej) i Andrzej Nowakowski (szef kuchni hotelu "Polonez" z Poznania), pani Anna Kanonik, v-ce starosta powiatu obornickiego Kazimierz Zieliński, przedstawiciele uczestniczących w konkursie restauracji oraz przedstawiciele szkoły, m.in. dyrektor mgr inż. Roman Ostrowski.
    Rywalizacja wśród uczestników była zacięta, choć nie przeszkadzała okazywaniu sobie sympatii i udzielaniu dozwolonej pomocy.
Efekty owego współzawodnictwa były bardzo piękne i smaczne, obrazuje je poniższa tabela.

Nazwisko Imię Szkoła - zakład Nazwa potrawy Lokata
Jury
Kategoria ,,Pasztety i paszteciki''
Leśniewski Robert Millenium Pasztet z sandacza i łososia w sosie gribiche  
Szefler Patrycja Culinaria Duet: terrine z wątróbek drobiowych z orzeszkami pini z foie gras marynowanej w czerwonym winie Creme de cassis III
Szymczak Piotr IV Technikum Organizacji Usług Gastronomicznych Pasztet z królika w kolorowych pierzynkach III
Stawowy Kacper II Szkoła Zasadnicza Świąteczny wieniec z pasztetem z soczewicy  
Skawińska Joanna I Szkoła Zasadnicza Tradycyjny pasztet w nowoczesnej formie II
Janus Przemysław III Technikum Organizacji Usług Gastronomicznych Pasztet wegetariański  
Stańko Szymon II Technikum Organizacji Usług Gastronomicznych Pasztet z orzechami I
Kategoria ,,Baby i babeczki''
Stokłosa Łukasz Millenium Babka gotowana w sosie cytrynowym III
Piotrowicz Joanna III Technikum Organizacji Usług Gastronomicznych Babeczki cappucino I
Szefler Michał I Szkoła Zasadnicza Babka savarin  
Krzyśko Krzysztof II Technikum Organizacji Usług Gastronomicznych Czekoladowe inspiracje II

    Panowie Mieczysław Wciórka i Andrzej Nowakowski jako profesjonalne jury przyznali własne nagrody dla trzech najlepszych potraw. Zostali nimi wyróżnieni: I nagroda - Patrycja Szefler (Culinaria)
                                               II nagroda - Joanna Piotrowicz (III TOUG ZS)
                                              III nagroda - Przemysław Janus (III TOUG ZS)


Uczestnicy, opiekunowi, sponsorzy i organizatorzy konkursu

                                                                                                                                                         Wiesława Ciechanowska

( POWRÓT ) 

Rekolekcje Wielkopostne - 2006

    Tradycyjnie w okresie Wielkiego Postu młodzież naszej szkoły spotyka się przez trzy dni w kościele parafialnym w Objezierzu aby przygotować się do świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Tegoroczne rekolekcje przebiegały w spokojnej i pełnej skupienia atmosferze, stworzonej przez Księdza Piotra z Pniew. Gościnne występy chórku i zespołu z Obornik dodały spotkaniom niepowtarzalnego charakteru.


Rozmodlona młodzież


Twórcy atmosfery muzycznej

Admin

( POWRÓT ) 

Targi Edukacyjne - Oborniki 2006

    W dniu 11 marca w Obornikach odbyły się pierwsze Targi Edukacyjne. Przedstawiciele wszystkich szkół ponadgimnazjalnych z powiatu obornickiego spotkali się w gościnny budynku Zespołu Szkół - Gimnazjum nr 1 w Obornikach przy ulicy Obrzyckiej, żeby zaprezentować swoją ofertę edukacyjną. Uczniowie trzecich klas gimnazjów z Obornik i okolic mogli podziwiać występy artystyczne wszystkich szkół i prezentacje multimedialne przygotowane przez uczniów.
    Szczególne wrażenie na uczestnikach targów wywarł występ naszego zespołu tańca ludowego, poprzedzony szeroką informacją o osiągnięciach i planach na przyszłość przedstawioną przez Pana Ryszarda Ciszaka, który jest twórcą i opiekunem zespołu. Nasze stoisko było też szczególnie oblegane z powodu oferty edukacyjnej, oraz dzięki rogalikom - wypieczonym przez uczniów klas II, III i IV Technikum Organizacji Usług Gastronomicznych.
    W dniu wczorajszym przedstawiciele naszej szkoły przedstawili ofertę edukacyjną naszej szkoły na Skockich Targach edukacyjnych, organizowanych corocznie przez Gimnazjum nr 1 w Skokach.


Pan Ryszard Ciszak z członkami zespołu tańca ludowego


Zespół Tańca Ludowego w pełnej krasie - podczas owacyjnie przyjętego  występu

Krzysztof Filipowiak

( POWRÓT ) 

Spotkanie Samorządów

    2 lutego br. odbyło się w naszej szkole zebranie Samorządów Uczniowskich szkół ponadgimnzajalnych Powiatu Obornickiego. Młodzież, wraz ze swymi opiekunami, podziwiała piękne wnętrza objezierskiego pałacu. Było i coś dla ciała: kawa oraz ciasto przygotowane przez uczniów klasy II Technikum Organizacji Usług Gastronomicznych.
    Obrady okazały się bardzo owocne. Ustalono szczegóły Powiatowych Targów Edukacyjnych, a młodzi ludzie zredagowali odezwę do swych rówieśników, wzywającą do zaprzestania aktów agresji i wandalizmu. Czy zmieni ona coś w naszej codziennej rzeczywistości? Czy poczujemy się lepiej, bezpieczniej? ... Zobaczymy.

Opiekun Samorządu Uczniowskiego
przy Zespole Szkół w Objezierzu
Elżbieta Dembińska   

 ( POWRÓT ) 

Studniówka 2006

"Bo coś w szaleństwach jest młodości, co jest mądrzejsze od mądrości" - stwierdził przed laty Leopold Staff.
Maturzyści Zespołu Szkół w Objezierzu uczynili jego słowa myślą przewodnią swego balu studniówkowego, który odbył się tradycyjnie w stołówce szkolnej. 21 stycznia młodzi uśmiechnięci i niezwykle eleganccy witali zaproszonych gości: dyrekcje, nauczycieli a także pana starostę Antoniego Żuromskiego. Bal otworzył dyrektor Zespołu Szkół - pan Roman Ostrowski, który kolejny raz udowodnił że potrafi "poloneza wodzić" nie gorzej niż Mickiewiczowski Podkomorzy. A po polonezie ... "tańce, hulanki, swawole" do białego rana.
    Jeśli matura, a dokładnie jej wyniki, będą tak udane jak bal 100 dni przed nią, to już jest się z czego cieszyć.
    Przy okazji pragnę podziękować Rodzicom tegorocznych maturzystów, którzy z ogromnym zaangażowaniem włączyli się w przygotowanie studniówki. A, młodzież ...? Udowodniła że można szaleć z klasą.

wych. klasy III Liceum Profilowanego
Elżbieta Dembińska 


Urocze Panie uroczy Panowie - poloneza czas zacząć ....


Wychowawczynie klas maturalnych - pełne słodyczy  ...


Klasa II Liceum Profilowanego


Klasa IV Techniku Organizacji Usług Gastronomicznych

  ( POWRÓT )    

          

"Mickiewiczowi potomni"

12 grudnia gościliśmy uczestników IX Konkursu Recytatorskiego "Mickiewiczowi potomni". Wśród gości pojawili się pan starosta Obornik Antoni Żuromski, dyrektorzy szkół panowie: Zbigniew Adamczewski, Zygmunt Dyczkowski i gospodarz Roman Ostrowski.
    W wykonaniu 36 uczestników z 20 szkół podstawowych i gimnazjalnych usłyszeliśmy wiersze poetów romantycznych. Mimo, iż regulamin dopuszczał innych twórców, największym powodzeniem cieszyły się strofy mistrza Adama. Trudu pracy w komisji podjęły się Panie: Barbara Bieganowska, Ewa Jankowiak, Krystyna Eichler i Aleksandra Płoszczyca.
    Zwycięzcami konkursu okazali się:
w kategorii szkół podstawowych - Dominika Walkowiak z Rogożna
w kategorii gimnazjów - Róża Kowalska z Gościejewa. 
(pełna lista laureatów)
    Dziękuję za współpracę Kol.: Małgorzacie Kubiak, Krzysztofowi Filipowiakowi, Hannie Kowalak, Paniom z Komisji, szczodrym sponsorom:
        Starostwu Powiatowemu w Obornikach,
        Przedsiębiorstwu Usług Telekomunikacyjnych "KOMA" z Poznania,
        Hurtowni "DENAR" z Obornik,
i oczywiście naszej niepowtarzalnej młodzieży. Cieszy mnie, że spotkaliśmy się kolejny raz w tym wyjątkowym czasie.

Elżbieta Dembińska


Wszyscy laureaci z Panią Elżbietą Dembińską

( POWRÓT ) 

 

Połowinki - 2005

        Tradycyjnie z okazji połowy czasu nauki w szkole, młodzież organizuje uroczyste zabawy. W dniu 19 listopada uczniowie trzech klas naszej szkoły postanowili się spotkać i uczcić półmetek nauki. Rodzice, wychowawcy i uczniowie klasy  III Techniku Organizacji Usług Gastronomicznych, III Techniku Rolniczego i II Liceum Profilowanego przygotowali wspaniały wieczór muzyki i tańca. Uroczystość otworzył Pan Dyrektor Roman Ostrowski życząc młodzieży wspaniałej zabawy. Przy suto zastawionych stołach i wspaniałej muzyce młodzież "szalała" do późnych godzin wieczornych. Mamy, które przygotowały wspaniałości na stoły, uzgodniły że w podobnym zestawie przygotują za rok studniówkę dla swoich pociech.
        Na druga połowę nauki życzymy uczniom samych sukcesów i do spotkania za rok na studniówce.


Logo zabawy - w jesiennych barwach


Pan Jacek Korzeniowski - wychowawca klasy II Liceum Profilowanego z wychowankami


Pani Janina Grzechnik - wychowawczyni klasy III Techniku Rolniczego z wychowankami


Pani Wiesława Ciechanowska z wychowankami z klasy III Techniku Organizacji Usług Gastronomicznych

Krzysztof Filipowiak

( POWRÓT ) 

Dzień Papieski 2005 - posadzenie "Platana Jana Pawła II"

        W dniu 17 października2005 roku w Zespole Szkół im. Adama Mickiewicza w Objezierzu odbył się uroczysty apel z okazji 27 rocznicy wyboru na Stolicę Piotrową Sługi Bożego Jana Pawła II. Montaż słowno-muzyczny został przygotowany przez uczniów klasy II Liceum Profilowanego pod kierunkiem Pani mgr Kariny Kurach. W uroczystości wzięło udział Grono Pedagogiczne, społeczność uczniowska Zespołu Szkół oraz ksiądz proboszcz Wojciech Napierała, który skierował do zebranych słowo pasterskie. Pan dyrektor mgr inż. Roman Ostrowski nakreślił genezę Dnia Papieskiego i odczytał piękne serdeczne życzenia skierowane do społeczności naszej szkoły przez przyjaciela z Lűchow Jűrgena Sprockohffa.   (pełen tekst listu )
       Kulminacją apelu było zasadzenie w parku szkolnym drzewa – „Platan Jana Pawła II”, aby w ten sposób uczcić pamięć naszego Wielkiego Rodaka, który w tym roku powrócił do Domu Ojca.

Jacek Podlecki


Początek uroczystego apelu


Sadzenie platana przez reprezentantów całej społeczności szkolnej


Sadzenie platana przez reprezentantów całej społeczności szkolnej

 

( POWRÓT ) 

Dzień Edukacji Narodowej 2005

        13 października w przededniu Dnia Edukacji Narodowej społeczność szkoły spotkała się na uroczystym apelu. Uczniowie kalsy I gimnazjum, pod okiem Pani Kariny Kurach, przygotowali część artystyczna pełną wesołości i humoru szkolnego. Chór szkolny, pod batutą Pani Beaty Stachowiak, zaśpiewał kilka uroczych piosenek. Tradycyjnie Pan Dyrektor wyróżnił nagrodami liczne grono nauczycieli i pracowników obsługi i administracji. Całość uroczystości zakończyła wspólna kawa przygotowana przez Panie Beatę Korzeniowską I Małgorzatę Kubiak wraz z uczniami klasy II i III Techniku Organizacji Usług Gastronomicznych..


Początek uroczystej akademii

Urocze chórzystki .........

Życzenia szczególne dla Koleżanki Jadwigi Ratajczak.

Krzysztof Filipowiak

( POWRÓT ) 

Uroczysta inauguracja roku szkolnego 2005/2006
       
           
Tradycyjnie 1 września o godzinie 8:15 spotkaliśmy się w kościele parafialnym na uroczystej mszy świętej rozpoczynającej rok szkolny. Po mszy społeczność szkolna przeszła przed pałac na uroczysty apel inaugurujący nowy rok. Po wprowadzeniu sztandaru szkoły i odśpiewaniu hymnu państwowego, głos zabrał dyrektor szkoły Pan Roman Ostrowski, który przedstawił cele edukacyjne rozpoczynającego się roku, przedstawił informacje o znaczących remontach obiektów szkolnych i życzył uczniom powodzenia w nauce. Następnie zabrał głos pan Antoni Żuromski - starosta Obornicki, szczególnie lubiany przez społeczność szkolną, za wielką pomoc i przychylność dla Zespołu Szkół w Objezierzu.
               Tegoroczna inauguracja nowego roku jest szczególnie ważna bowiem powitaliśmy w naszych szeregach aż 123 nowych uczniów, oraz sporą grupę nowych nauczycieli.
               Niestety rozstaliśmy się też z dwoma wieloletnimi pedagogami:
                         Panią Anną Dąbkowską 
                         i Panem Andrzejem Bielą
,
którzy po wieloletniej pracy na rzecz objezierskiej oświaty przeszli na zasłużoną emeryturę.
Po odśpiewaniu hymnu szkoły wszyscy uczniowie przeszli z wychowawcami do klas na pierwsze powakacyjne spotkania.

Wszystkim uczniom życzymy powodzenia w nowym roku szkolnym.

Krzysztof Filipowiak
 

Przemówienie powitalne Dyrektora szkoły

 Ślubowanie pierwszoklasistów

Delegacja uczniów z kwiatami pod tablicę poległych w II Wojnie Światowej

( POWRÓT ) 

Jeszcze czyściej wokół nas - objezierskie ,, Sprzątanie Świata 2005’’.

         Już po raz dwunasty w Polsce została przeprowadzona w dniach 16-18.09.05 r. akcja ,,Sprzątanie Świata’’. Jest to program publicznej edukacji ekologicznej , który zainicjował w 1989 r. Ian Kiernan , australijski przedsiębiorca i żeglarz - pasjonat. Od 1993 r. akcja została objęta patronatem przez Program Ochrony Środowiska Organizacji Narodów Zjednoczonych ( UNEP ).Corocznie akcja ta jednoczy ok. 40 mln osób na całym świecie , którym nie jest obojętna ekologia i dbałość o otaczającą nas przyrodę.  W Polsce akcję pod hasłem ,,Sprzątanie Świata - Polska’’ zapoczątkowała w 1994 r. Mira Stanisławska - Meysztowicz . Udział w niej bierze rokrocznie 1,5 - 2 mln osób , którym przyświecają takie same cele jak wszystkim jej uczestnikom na całym świecie. W tym roku rozpoczęto realizację I etapu wieloletniego Programu Publicznej Edukacji Ekologicznej w zakresie gospodarki odpadami. Także nauczyciele i młodzież Zespołu Szkół im. Adama Mickiewicza w Objezierzu od wielu już lat biorą aktywny udział w tej szlachetnej i jakże potrzebnej inicjatywie ekologicznej. Zespół Szkół w Objezierzu otoczony jest prawie 8-o hektarowym parkiem , który jest obiektem ogólnodostępnym . Korzysta więc z niego młodzież szkolna, mieszkańcy Objezierza oraz osoby przejeżdżające przez naszą miejscowość. Dlatego należy włożyć szczególnie dużo trudu , aby otoczenie szkoły było czyste i schludne. Akcja ,,Sprzątanie Świata’’ pozwala zjednoczyć całą społeczność szkolną w tym jakże pożytecznym celu dbałości o otoczenie.
         Hasło, które przyświecało tegorocznej akcji brzmiało:

,, Wszystkie Kolory Recyklingu.’’

     Przeprowadzona akcja informacyjna, prezentacja wizualna w hollu szkoły oraz przygotowania do samego sprzątania, które odbyło się 23.09.05 r. przybliżyły uczniom i nauczycielom problemy związane z segregacją odpadów, recyklingiem i ekologicznym postępowaniem w naszym codziennym życiu. W sprzątaniu wzięli udział uczniowie wchodzących w skład Zespołu szkół : gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych z 14 klas .

Prawie 300 uczniów zebrało i posegregowało śmieci z terenu parku , poboczy przylegającej do niego szosy oraz z należącego do szkoły stadionu sportowego. Organizatorem akcji w Zespole Szkół była klasa III Technikum Organizacji Usług Gastronomicznych wraz z wychowawczynią .
    Posegregowane śmieci zostały przeniesione do pojemników na odpady , które znajdują się w naszej miejscowości . Wcześniejsze powiadomienie sołtysa Objezierza o terminie sprzątania pozwoliło na zorganizowanie opróżnienia owych pojemników przez MPGK Oborniki już tego samego dnia w godzinach popołudniowych . Dzięki temu posegregowane śmieci trafiły szybko na właściwe dla nich miejsce. Wypełniając sprawozdania z udziału w akcji jej uczestnicy podsumowali efekty sprzątania i w paru słowach opisali co dał im udział w tym przedsięwzięciu. Zebrano i posegregowano odpady z pięciu grup , było to szkło bezbarwne i kolorowe, papier , plastik oraz metal. Cała akcja została bardzo dobrze przyjęta przez jej uczestników , byli zadowoleni ponieważ oczyścili otaczający ich teren , konieczność segregacji śmieci zmusiła ich do współpracy a niektórzy uważali , że należałoby częściej przeprowadzać takie sprzątanie.
    Kolejny już raz akcję ,,Sprzątanie Świata - Polska’’ w Zespole Szkół w Objezierzu można uznać za sukces , i to sukces w podwójnym wymiarze: wychowawczym i ekologicznym .                               

   Wiesława Ciechanowska

.


Uczniowie zbierają śmieci

Następnie posegregowano zebrane zanieczyszczenia

( POWRÓT ) 


 

Niemiecka korona dożynkowa - prezentem dla naszej szkoły

    Podczas ubiegłorocznej majowej wizyty Frakcji CDU Rady Powiatu Luchow- Dannenberg  Wolfgang Busse postanowił zorganizować wizytę CDU z gminy Trebel na terenie powiatu obornickiego. Dla ludzi czynu  organizacja takiego przedsięwzięcia nie stanowiła problemu. Wolfgang Busse wykupił jeszcze w lipcu br.  grupowe bilety na przejazd koleją do Polski. Niestety choroba a pózniej  nieoczekiwana śmierć  uniemożliwiły Jemu  pełną realizację majowego zamysłu. Na początku września Emil Kaiser został poproszony przez Wilmę Busse do  przejęcia koordynacji wyjazdu. W dniach 15- 18.09. przebywała na terenie  powiatu obornickiego 22 osobowa grupa z CDU Trebel, wsród nich m.in.  rodzice  uczniów, którzy byli już częściej w Objezierzu w ramach wymiany szkolnej i programu Socrates Linqua E  - Rainer Siewert z żoną , ich syn Matthias przebywał w Objezierzu w latach 1997, 1998  i 1999. Goście z Trebel zwiedzili  Poznań. Opiekowali się nimi oborniccy studenci : Beata Tadla i Jarosław Piłat. Pomimo deszczu zwiedzono najważniejsze zabytki Stolicy Wielkopolski i obejrzano współczesny  Poznań. 17 .09.w  wycieczce do Torunia poza tłumaczkami : Marlena Strózyńska i Żaneta Marciniak  mogło uczestniczyć bezpłatnie wielu uczniów z Objezierza . Zwiedzili oni  m.in. Dom Kopernika, Ratusz, Kościół Św. Jana i zabytkową Starówkę. Wieczorem z gośćmi z  Trebel spotkał się Starosta Obornicki Antoni Żuromski.. Podczas sobotniego wieczoru  poruszono też m.in. temat zaproszenia Młodzieżowego Zespołu Folklorystycznego z Objezierza na Święto Wrzosu w Nemitz przypadające w ostatni weekend sierpnia 2006.

Marlies Kaiser  wykonała pamiątkową  koronę dożynkową.
W niedzielę  gości z Trebel  powitał w Zespole Szkół w Objezierzu Dyrektor Roman Ostrowski. W obecności uczniów i gości Marlies Kaiser przekazała na ręce Dyrektora  pamiątkową koronę  dożynkową. Gest ten  ma symboliczne znaczenie - w 1996 roku zasiane  zostało po raz pierwszy ziarno współpracy szkół  z Objeizerza i Luchow. Po dziewięciu latach wróciło ono do Objezierza w ten  symboliczny sposób w postaci ziaren wszystkich zbóż znajdujących się w koronie. Korona ta ta  symbolizuje też rozwój wszystkich kontaktów i partnerstw rozwiniętych od 1996 roku. Znajduje sie ona obecnie w Zespole Szkól i jest podziwiana przez uczniów i nauczycieli oraz gości , którzy licznie przybywają do Objezierza. Marlies Kaiser  zdobyła w roku 2003 drugie miejsce w Dolnej Saksonii w kategorii najpiękniejszej korony dożynkowej. Po zwiedzeniu pałacu, szkoły i parku gospodarze pożegnali gości z Trebel, którzy  udali się do Poznania, skąd wyjechali pociągiem do Frankfurtu nad Odrą a następnie do Salzwedel. Nie obyło się  bez dodatkowych emocji spowodowanych awarią lokomotywy w Polsce  i dwugodzinnym spóźnieniem. Już następnego dnia nadeszły do Objezierza  słowa podziękowań za  serdeczne przyjęcie i przysłowiową polską gościnność.

Adam Maliński


Goście z Niemiec przed pałacem w Objezierzu

( POWRÓT ) 

Wypiek chleba w Objezierzu

Uczniowie naszej szkoły w ramach pracy dyplomowej wybudowali na terenie parku objezierskiego piec chlebowy. Inicjatorem i pomysłodawca pieca był Pan Jan Napierała nauczyciel naszej szkoły. Dzięki sponsorom i ludziom dobrej woli inicjatywa została zmaterializowana. W dniu 1 października 2005r  nastąpił pierwszy wypiek chleba. W inauguracji obok pomysłodawcy i uczniów wykonawców uczestniczyli też panowie pomagający w realizacji projektu. Szczególna rola przypadła Panu Chudzickiemu - piekarzowi z Obornik, który przywiózł ciasto chlebowe i uczestniczył w procesie pieczenia. Po pomyślnym zakończeniu pieczenia nastąpiła wspólna degustacja, wyjątkowo pysznego chleba.


Pan Jan Napierała i absolwenci


Pierwszy bochen chleba z objezierskiego pieca

Tłumy zajadające się pysznym chlebem dzielonym przez Kasię Stepkę

Krzysztof Filipowiak

( POWRÓT ) 

Rajd "Mickiewiczowskim Szlakiem" Oborniki - Objezierze 2005

    Tradycyjnie od 24 lat młodzież z całej Wielkopolski spotyka się jesienią na szlakach uroczego rajdu wiodącego szlakami Mickiewicza. Tegoroczny rajd już XXIV zgromadził na starcie ponad 1000 uczestników - turystów pragnących propagować aktywny tryb życie w połączeniu z poszanowaniem tradycji mickiewiczowskiej. Słoneczna pogoda pozwoliła spędzić wspaniałe chwile na trasie z Obornik do Objezierza i w samym pięknym parku objezierskim. Młodzież wraz z opiekunami doskonale się bawiła maszerując, uczestnicząc w konkursach i posilając się kiełbasa grzaną na ognisku. Na zakończenie wszyscy uczestnicy zostali uhonorowani dyplomami drużynowymi i pucharami dla dla szkół. Już dzisiaj większość umawiała się na spotkanie za rok.

Drodzy przyjaciele wędrówek i Mickiewicza do zobaczenia za rok!


Na mecie w Objezierzu

Te kiełbasy grzane nad ogniskiem ...........

Zadowoleni organizatorzy ..............

I uczestnicy, równie zadowoleni ...........

Uczniowie klasy II i III TOUG z opiekunką Panią W. Ciechanowską - gotowi do wydawania posiłków

Krzysztof Filipowiak

( POWRÓT )