Strona główna W górę

Historia pałacu

Lokalizacja szkoły Historia pałacu Dla środowiska



Widok pałacu  z "lotu ptaka"

      W pięknym zakątku Wielkopolski, niedaleko Obornik zlokalizowany jest urokliwy zespół pałacowo - parkowy z XVIII wieku. Pałac w Objezierzu został wybudowany w stylu klasycystycznym dla rodziny Węgorzewskich. Ostatnią rodziną rezydującą w pałacu byli Turnowie herbu " Trzy kotwice".
      Budynek pałacowy to dwupiętrowa bryła z portykiem kolumn jońskich. Parter pełni rolę administracyjno - biurową i dydaktyczną, na pierwszym piętrze zlokalizowane są sale: konferencyjne, balowa i kominkowa, a drugie piętro to luksusowy hotel z 24 miejscami noclegowymi.

     Ostatni potomek rodu gen. Wojciech Węgorzewski, syn Szambelana króla Stanisława Augusta Poniatowskiego zawiera związek małżeński z Anielą Kwilecką. On to w latach 1786-1788 wzniósł pałac objezierski, adaptując projekt pałacu w Siernikach projektu architekta królewskiego Jana Christiana Kamzetera.
      Równocześnie z budową pałacu założono park krajobrazowy, ozdobiony romantycznymi altankami, pawilonami o neogotyckich formach wykonanymi z drewna. Aniela Węgorzewska, kobieta bardzo światła, szybko przejmuje władanie Objezierzem, kierując jego życiem gospodarczym i kulturalnym.
     Śmierć pełnej patriotyzmu generałowej Węgorzewskiej, rozpoczęła okres dł
ugich sporów o majątek objezierski. Ostatecznie dobra przechodzą w ręce Klemensa Kwileckiego, brata Anieli Węgorzewskiej, a po jego śmierci w ręce jego dzieci. Ostatecznie majętność obejmuje Helena z Kwileckich i jej mąż Wicenty Turno. Literacką puentą sporów rodzinnych stał się fragment z "Pana Tadeusza"
Adama Mickiewicza:

"....pamiętam procesy,
W których się działy gorsze niż u nas ekscesy,
A intercyza cała zakończyła kłopot:
Tak z Borzobochatymi pogodził się Łopot,
Kreprztulowie z Kupuściami, Putrament z Pikurną,
Z Odyńcami Mackiewicz, z Kwileckimi Turno..."